Kosova Üniversiteleri Denklik Var mı?

Kosova Üniversiteleri Denklik Var mı?

Özellikle yurt dışında okumayı düşünenlerin en çok merak ettiği ve endişelendiği konulardan biri denklik meselesidir. Gençlerimiz haklı olarak mezun oldukları zaman ülkemizde de rahatlıkla çalışabilmeleri ve eğitimlerinin geçerli sayılabilmesi için bu soruya yanıt ararlar. Son yılların yıldızı parlayan üniversitelerine ev sahipliği yapan Kosova eğitim kurumlarında çok sayıda Türk gencini barındırmaktadır. Haliyle yeni kayıt yaptırmak isteyen gençler de Kosova Üniversiteleri denklik var mı sorusuna yanıt arayışı içine giriyorlar. Hemen şunu söyleyelim ki, bu üniversitelerde verilen diplomalar ülkemizde tanınmaktadır. Yani Yüksek Öğrenim Kurumu diplomaları ve eğitimi tanıdığı için, mezun olan gençlerimiz kuruma doğrudan başvuruda bulunarak hemen diplomalarına denklik işlemlerini başlatabilirler. Herhangi bir sorun yaşamadan, ülkemizdeki diğer gençler gibi eşit şekilde iş başvurusunda bulunabilir, hatta diplomaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma hakkı da elde edebilirler.

Balkanlar’da bulunan Kosova ülkemizle dost ve kardeş bir ülkedir. Tarihi geçmişimiz Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanır. Kültürel ortaklığımız ve tarihsel yakınlığımızın yanı sıra ülkede Türk nüfusunun da fazla olması, burada okuyan gençlerimizin yabancılık çekmelerini engeller. Yıldızı her gün daha da parlayan üniversitelere ev sahipliği yapan ülkenin ekonomik koşulları da gençlerimiz için oldukça avantajlıdır. Zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğu için ucuz bir ülkedir. Bu durum doğal olarak eğitim harç bedellerine de yansımaktadır. Kosova Üniversiteleri denklik var mı sorusuna yanıt arayan gençlerimiz ekonomik koşulların iyi olması nedeniyle de bu kurumları fazlasıyla tercih etmekte ve yoğun ilgi göstermektedir.

Denklik ve Türk Öğrenciler İçin Üniversitelerin Avantajları

Kosova üniversiteleri eğitim bakımından Avrupa kriterlerini yerine getirmektedir. Çeşitli avantajlar sunan okullar Türk öğlencilerini sınavsız şekilde kabul etmektedir. Taban puan uygulaması yoktur ve istenirse lisans, yüksek lisans ev doktora programlarına da aynı şartlar altında kayıt yaptırmak mümkündür. Lise diploması ile hayalindeki bölüme kayıt yaptıran gençlerimizin yanı sıra, iki yıllık yüksekokul mezunu öğrencilerimiz de lisans tamamlama programlarından aynı koşullarda faydalanabilmektedirler. Dünyada takdir toplayan ve sürekli kendisini geliştiren üniversitelere sahip olan ülkeye ulaşım da son derece kolaydır. Düzenli uçak seferleri olduğu için gençler 1,5 saatlik bir uçuşla başkent Priştine’ye ulaşmaktadır. Diğer yandan tren ve otobüs seferleri de tercih edilebilir.

Özellikle Başkent Priştine Universum Üniversitesi gençlerimizin sıkça tercih ettiği önemli bir eğitim kurumu olma özelliğine sahiptir. Sınavsız öğrenci kabul eden okulun sunduğu olanaklar içinde Hukuk Fakültesi, İnşaat Fakültesi ve Mimarlık bölümlerinde İngilizce destekli eğitim de yer almaktadır. Kosova Üniversiteleri denklik var mı diye merak eden öğrencilerimize bu okullardan mezun olduklarında diplomalarının ülkemizde tanındığını bir kez daha hatırlatarak bu önemli eğitim fırsatından yararlanmalarını öneriyoruz.

Her yıl belli dönemlerde kontenjan dahilinde Türk gençlerini kabul eden okullara başvuruda bulunmak için siz de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilirsiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!