Kosova Amerikan Üniversitesi

Kosova’da Eğitim Sistemi

Doğu Avrupa ve Balkanların en güzel ülkesi olan Kosova barış içinde yaşayan bir halka ve huzurlu bir hayata sahiptir. Bu özellikleri ülkeyi daha da yaşanır kılmaktadır. Zengin yer altı kaynakları, ekonomik koşulların herkes için uygun oluşu da hem ticari, hem turistik, hem de eğitim alanında pek çok kişinin akın akın gelmesine neden olmaktadır. 1990’lı yıllarda yaşanan ve bölgenin ülkelere ayrılmasına neden olan iç savaş sonrasında Sırbistan’a bağlı kalan ancak daha sonrasında bağımsızlığını ilan ederek Kosova Cumhuriyeti adını alan ülke o günden sonra kozmopolit bir nüfusa sahip olsa da barışı ve huzuru korumayı bilmiştir. Eğitime çok önem veren bir ülke olduğu için halkın okuma yazma oranı oldukça yüksektir ve eğitim kurumları da aynı şekilde isim yapmıştır. Kosova Üniversiteleri eğitim sistemi konusunda Bologna Eğitim Kriterleri’ni uygulamakta ve giderek ünü ülke sınırlarını aşan bir sisteme sahiptir. Yoğun olarak en önemli eğitim kurumları başkent Priştine’de bulunmaktadır. Şehir aynı zamanda yoğun bir öğrenci nüfusuna da sahiptir. Ülkenin geneline hakim olan hoşgörü ve geleneklerine bağlılık burada da kendini göstermektedir.

Kosova’da Eğitim ve Priştine Universum Üniversitesi

Önemli sayıda Türk soydaşımızın yaşadığı ülkede Müslümanlar çoğunluktadır. İslamiyet’in etkisi oldukça fazladır ve bu da gençlerimizin eğitimleri süresince kendilerini yabancı hissetmelerini engellemektedir. Medeni insanlardan oluşan Kosova’da eğitim sistemi de aynı şekildedir. Başarılı eğitim kurumlarının sayısı bir hayli fazladır ve Balkanların en iyi üniversiteleri de bu ülkededir. Özgürlükçü bir anlayışa sahip olan okullar verdikleri modern eğitimle de parmakla gösterilmektedir. Ülkemizdeki sisteme benzer olması da elbette Türk gençlerinin zorlanmasını engellemektedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları vardır ve gençler bu eğitimleri almak için herhangi bir sınava tabi tutulmazlar. Yani ülkemizdekine benzer bir sistem burada yoktur. Sınav olmadığı için taban puan sistemi de söz konusu değildir. Kosova’da eğitim almak isteyen gençlerimiz sadece lisans için lise diploması verirler.

Kosova’da eğitim sistemi içinde lisans tamamlama imkanı da bulunmaktadır. İki yıllık ön lisans mezunu olan gençlerimize başta Priştine Universum Üniversitesi olmak üzere pek çok okul kapılarını aralamakta ve yine sınav sistemi uygulamadan gençleri kabul etmektedir. Aynı zamanda öğrencilerimiz isterlerse belli bölümlerde uzaktan eğitim sistemine de dahil olabilir, Türkiye’den hiç ayrılmadan da lisans eğitimlerini bu ülkenin eşsiz eğitim kurumlarında tamamlayabilirler. Harç ücretleri senelik alınmakta olup, iki eşit taksitle de ödenebilmektedir. Çok ucuz harç ücretleri olmasının yanı sıra, mezun olan gençlerin aldıkları diplomanın YÖK tarafından tanınıyor olması da önemli bir avantajdır.

Sayısız avantaja sahip bir eğitim sistemi olan Kosova üniversitelerinde siz de öğrenci olmak isterseniz hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilir, başvuru işlemlerinizden, barınma sorununuza kadar her konuda yardım alabilirsiniz.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!