Kosova’da Eğitim Ücretleri

Kosova’da Eğitim Ücretleri

Balkanlarda bulunan huzurlu ve barış içinde insanları ile herkesin beğenisini toplayan Kosova, yakın tarihte Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Kalkınan sürecini hızla devam ettiren ülkenin eğitime verdiği önem de herkes tarafından takdir edilmektedir. Her yıl dünyanın her yerinden öğrenci akınına uğrayan ülkenin Türkiye’ye olan yakınlığı ve eğitim konusunda sayısız olanak sunması ile gençlerimizin ilgisini de çekmektedir. Etnik kökenleri farklı insanlarla barış içinde yaşayan ülkede eğitim çok önemli bir yer tutmaktadır. Üniversitelerinin prestiji, verilen eğitimin kalitesi de her an daha fazla öğrencinin bu ülkeye talep göstermesine neden olmaktadır. Kosova’da eğitim ücretleri de gençlerimiz için çok avantajlıdır. Hem ülkemizde, hem de Avrupa’daki ülkelerde benzer eğitimleri veren üniversitelerle kıyaslandığında harç bedelleri gerçekten de oldukça cüzi rakamlardır.

Kosova Eğitim Ücretleri ve Universum Üniversitesi

Ülkenin en iyi üniversiteleri arasında bulunan ve Türk öğrencilerinin de yoğun olarak eğitim aldığı Priştine Universum Üniversitesi eğitim harç bedellerinin düşük olması, verilen eğitimin de aksine yüksek kalitede olması ile her gencin rüyasını süslemektedir. Lisans eğitiminin yanı sıra, doktora ve yüksek lisans öğrencilerine de kapı aralayan okulda lisans tamamlama programı da vardır. Lise diploması ile lisans eğitimine başvuran gençlerimiz, ön lisans diplomaları ile de lisans tamamlama şansından faydalanabilmektedirler. Kosova’da eğitim ücretleri için örnek verilecek olursa, Hukuk Bölümü 2000 Euro gibi düşük bir ücrettir. İnşaat Mühendisliği için senelik 2500 Euro ödemek yeterli iken, Mimarlık bölümü için de aynı şekilde 2500 Euro senelik harç bedelidir.

Priştine Universum Üniversitesi’nde gençlerimize sunulan en büyük avantajlardan biri Mimarlık, Hukuk Fakültesi ve İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nde İngilizce destekli eğitimlerin alınabilmesidir. Gençlerimiz bu şekilde lisans eğitimi almak isterlerse; Hukuk Fakültesi için senelik 1800 Euro, İnşaat Mühendisliği İçin 2500 Euro ve Mimarlık için de yine 2500 Euro senelik harç ödeyebilirler. Kosova’da eğitim ücretleri genel olarak çok düşük olduğu için bütçeler de aşılmaz ve bu durum ailelerin de, gençlerin de rahat bir nefes almasını sağlar. Bu üniversitede dikey geçiş imkanından yararlanacak gençlerimiz de yine, Hukuk için 2000, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık için de 2500 Euro ödeyebilirler. Bu ücretler peşin ödenebildiği gibi, iki eşit taksitle de ödenebilir.

Eğitim masraflarının düşük olduğu ülkede gençlerimiz ekonomik olarak yaşam koşullarından da gayet memnundur. Yeme içme, barınma, ulaşım gibi çok temel konularda da cüzi rakamlara gayet rahat şekilde geçinmek mümkündür. Pek çok gencimiz kiraların düşük olması nedeniyle ev tutmaktadır. şehirdeki restoranlar da gayet ucuz rakamlara harika menüler çıkardığından gençlerimiz için bütçelerinin içinde kalmak son derece kolaydır.

YÖK tarafından tanınan diplomalar alabilmek, istediğiniz bölümde eğitiminizi tamamlamak için hemen bu avantajlardan yararlanmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşerek başvurunuzu yapın.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!