Priştina Universitesi

Priştina Üniversitesi

Priştina Üniversitesi devlet üniversitesi olarak 1969 yılında kurulmuştur. Ayrıca Mitrovica ismiyle de bilinmektedir. 1999 yılındaki savaş nedeniyle bir süre eğitimine ara vermiştir. Bu üniversitesi Sırbistan Üniversitesi Konferans üyeliğine sahiptir. Ayrıca Avrupa Üniversiteler Birliği ile anlaşmalıdır. Eğitim düzeyinin Avrupa standartlarına sahipliği ile birlikte Bologna süreci bu üniversite de uygulanır. Çok sayıda üniversiteyle öğrenci ve öğretmen değişimleri yapılmaktadır.

Üniversitenin pek çok bölümü vardır: Felsefe Bölümü, Matematik Bölümü, Filoloji Bölümü, Hukuk Anabilim Dalı, İktisat Bölümü, Mühendislik ve Mimarlık Bölümü, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Tıp Anabilim Dalı, Sanatlar Bölümü, Tarım Bakanlığı, Yerbilimleri ve Teknolojisi Anabilim Dalı, Spor Bilimleri Bölümü, Eğitim Bölümü, Uygulamalı Bilimler ve İşletme Bölümü, Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik Bölümler bulunmaktadır.

Priştina Üniversitesi Fakülteleri

Fakülte
Felsefe Fakültesi
Matematik-Doğa Bilimleri Fakültesi
Filoloji Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisat Fakültesi
Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi
Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi
Makine Mühendisliği Fakültesi
Tıp Fakültesi
Sanat Fakültesi
Ziraat ve Veterinerlik Fakültesi
Spor Bilimleri Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Mimarlık Fakültesi

Priştina Üniversitesi Sıkça Sorulan Sorular

Gelecek planları yapan ve kendilerine rahat bir hayat sağlayacak mesleklere sahip olmak isteyen öğrenciler özellikle üniversitelerin sağlık, mühendislik veya hukuk gibi bölümlerine ilgi göstermektedirler. Bu bölümlerin dışına mimarlık veya tıp gibi bölümlerde şartları oldukça ağır olmasına rağmen yoğun bir şekilde talep alan bölümlerdir. Özellikle bu tarz bölümleri sınavsız ve düşük ücretler ile okumak isteyen kişiler Kosova üniversiteleri aracılığı ile hayallerine ulaşabilmektedirler.

Kosova Üniversitesi’nin psikoloji bölümü mezunlarının kariyer yapma olanakları okulun öğrenci sayısında artış sağlamıştır. Özellikle bu alanda yurt dışından öğrenci kabul etmeye devam eden okul, son dönemde direkt olarak psikoloji bölümüne uygun olacak şekilde bölüm ücretleri belirlemiştir. Kosova Üniversitesi kapsamında bulunan psikoloji bölümüne kontenjana uygun kayıt başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yurtdışı Eğitim Fırsatı

Priştina Üniversitesi’nde, kalitesini gün geçtikçe arttıran bir vizyona sahip ve kendini yenilemeye açık bir eğitim anlayışı vardır. Değişim projesiyle öğretmen ve öğrencilerin yurt dışında eğitim alanında geliştirici tecrübeler edinmesini sağlamaktadır. On binden fazla öğrenciye eğitim imkanı sunarken, yurt dışı öğrencilerinin tercih ettiği üniversiteler arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Yurtdışı deneyimi yaşamak isteyen, yabancı dilini geliştirmek isteyen ayrıca iyi özgeçmiş için bu üniversite öğrenciler için birebirdir.

Kosova’da nüfusun hemen hemen genç olduğundan, kentte enerjik ve hareketli bir yaşam sürülmektedir. Ulaşım açısından taksiler çok düşük ücretli olduğundan öğrenciler için uygundur.

&nbsp

Tercih Sebepleri

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!