Kosova Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Kosova Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Türk gençlerinin son zamanlarda ilgisini çeken yurt dışı eğitimi denince akla hemen Kosova geliyor. Bu şirin Balan ülkesi hem tarihi ortaklığımız, hem İslamiyet’in egemen olması ve tabi k ülkemize olan yakınlığı ile gençlerin ilk tercihi oluyor. Tabi ki bu tercihi belirleyen ilk faktör de Kosova Üniversiteleri Eğitim Sistemi diyebiliriz. Ülke genelinde son derece kaliteli bir eğiti verildiği için her şehrindeki üniversiteler birbiri ile yarışır durumda olan ülke Türk gençlerinin de yoğun ilgisini görüyor. Okuma yazma bakımından ülke nüfusu çok üst düzeyde yer almaktadır. Bu özelliğini de ülke yönetiminin eğitime verdiği önemin göstergesi olarak ele almak mümkündür. İlkokul öncesi başlayan eğitim üniversiteye değin en iyi şekilde verilmekte ve böylece tüm eğitim kurumları da parmakla gösterilecek hale gelmektedir. Seçkin üniversiteleri ile göz dolduran Kosova, Bologna Eğitim Kriterleri’ni uygulayan üniversiteleri ile de Türk gençlerinin ilk tercihi olmaktadır.

Her yıl binlerce yabancı öğrencinin eğitim aldığı okulların başında başkentte bulunan Priştine Universum Üniversitesi bulunmaktadır. Geniş ve uzman bir akademik kadroya sahip olan okul Kosova Üniversiteleri Eğitim Sistemi içinde çok önemli bir yere sahiptir.

Universum Üniversitesi’nin Kosova Eğitim Sisteminde Önemli Yeri Vardır:

2005 yılı itibariyle seçkin eğitimine önce kolej olarak başlayan okul, 2012 itibariyle de ülkenin en iyi üniversitesi olarak anılmaya başlamıştır. Sadece ülke sınırları içinde değil, aynı zamanda Avrupa’da da önemli eğitim kurumları arasında bulunmaktadır. Ülke eğitimine katkısı çok büyük olduğu gibi, Türk gençlerinin de okumayı en çok istediği kurumlardan biridir. Kosova’daki ilk araştırma merkezini açtığı gibi, her gence eğitim eşitliği ve fırsatı vermesi de önemini giderek katlamaktadır. Ülkemizdeki sınav sistemi dışında bir anlayışa sahip olması nedeniyle gençlerimizin arzu ettikleri bölümlerde sınavsız şekilde kayıt yaptırmasına da vesile olmaktadır. Kosova Üniversiteleri Eğitim Sistemi sınavlar veya taban puanlar yerine, gençlerin eğitimli, bilgili ve alanlarına uzman bireyler olarak hayata atılmalarını önemsediğinden gençlerimiz lisans bölümlerine sınavsız olarak kayıt yaptırabilmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

Priştine Universum Üniversitesi YÖK tarafından tanınan diplomalar vermekte ve gençlere Avrupa ve Türkiye’de daha kalifiye işlerde çalışma imkanı yaratmaktadır. YÖK’e başvuru yapıldığında denklik belgesi de kısa sürede alındığı için gençlerimiz herhangi bir kayıp yaşamamaktadırlar. İngilizce destekli eğitimler verilen üniversitede özellikle Hukuk Fakültesi, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümlerinde bu avantajlardan yararlanmak mümkündür. Harç bedelleri ilse Kosova Üniversiteleri Eğitim Sistemi içinde gençlerin asla zorlanmayacakları konuların başında gelmektedir. 2000 Euro gibi rakamlardan başlayan harçlar hem çok düşüktür, hem de iki taksitle de ödenebilmektedir. Yaşam giderleri açısından da ülkemizle kıyaslandığında gençlerimiz ailelerini zorlamadan çok kolay şekilde öğrencilik yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Başvuru işlemleri, kayıt kontenjanları veya ülke şartları gibi konularda bilgi almak, her türlü işlemi sorunsuz şekilde halletmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşmek yeterli olacaktır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!