Kosova ‘da Gezilecek Yerler

Kosova ‘da Gezilecek Yerler ; Kosova’nın en güzel yerlerinden biri ve başkenti olan Priştine hem büyük kenti hem de politik kültürel ve ekonomik merkezi konumundadır. Kosava halkının büyük bir kısmını Arnavutlar oluşturmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra Boşnak, Türk, Romen ve Sırp gruplarda yaşamaktadır. Kosova’da gezilecek yerler ve görülmeye değer güzellikler vardır. Tarihi yapıların birçoğu savaşlar esnasında tahrip edilse de halen görülebilecek birçok tarihi yapılar bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını kısaca anlatalım.

Lap Camii 1470 yılında inşa edilmiş fakat savaşlar sırasında tahribata uğrasa da tarihi güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş bir camidir. Fatih Sultan Mehmet Camii balkanların fethi ardından 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafında yaptırılmış ve 18. Yüzyıldan kalan resim süslemeleri ile ünlüdür. Yaşar Paşa Camii 1834 yılında yaptırılmış ve çok eski olmasına rağmen halen ibadete açık bir camiidir. En güzel yerlerinden ve turistik olan Upiana Antik Kent de eski bir roma kentidir.

Kosova ‘da Gezilecek Yerler ve Tarihi Yapısı

Son kazılarda mezarlar bazilika, kent duvarları, harika seramik heykeller ve görülmeye değer mozaikler bulunmuştur. Gracanica Manastırı en görkemli Sırp-Ortadoks mimarlığın güzel örneklerden biridir. Lipljan köyünde bulunmaktadır. Şahane görünen fresklerle süslüdür. Gadime Mermer Mağarası 1969 yılında keşfedilen ve turistlerin hayranlıkla ziyaret ettiği turistik mekânlardan biridir.

1276 metre uzunluğundadır. Sadece mağaranın turistik bölümü 500 metre uzunluğundadır ve iki saatte bir tur yapılır. Saat kulesi ve büyük hamamı da ziyaret edilen Kosova’nın gezilecek tarihi turistik yerlerindendir. Kosova’ya ait bu güzellikleri görmeden gelmek istemeyecekleri özel yerlerdir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!