Kosova Öğrenci Rehberi, Yaşam Ve Giyim, Gıda, Beslenme Masrafları

Kosova Öğrenci Rehberi, Yaşam Ve Giyim, Gıda, Beslenme Masrafları

Kültür ve eğitim konusunda son derece gelişmiş olan Kosova modern yaşamı ile de dikkat çekiyor. Zengin tarihi yapısı, barış içinde yaşayan halkı, muhteşem doğası ile Balkanların en güzel ülkesi olma unvanını her geçen gün daha da fazla hak ediyor. Huzurlu bir yaşama sahip olan Kosova son derece medeni, hoşgörüsü yüksek insanları ile yurt dışından gelen kişilerin kendilerini daha rahat hissetmelerine de neden oluyor. Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ülkede okuma yazma oranı son derece yüksektir ve nüfusun %70’inden fazlasını 35 yaş grubu oluşturur. Eğitime çok değer verildiği için eğitim kurumları da Avrupa’nın en gözde okulları arasında yer almaktadır.

Pek çok önemli üniversitesi bulunan ülkede Priştine Universum Üniversitesi gençlerimize sınava girmeden istedikleri bölüme kayıt yaptırma imkanı sunmaktadır. Her yıl belli kontenjanlar ayıran üniversite herhangi bir taban puan uygulaması olmadan, gençlere sınav stresinden uzak bir lisans eğitimi alabilmeleri için fırsat tanımaktadır. İlk açıldığında kolej statüsünde olan ancak daha sonra bugünkü haline gelen okula sadece lise dengi diplomalar ile başvurmak mümkündür. Üstelik herhangi bir not ortalaması da söz konusu değildir.

Kosova Öğrenci Rehberi, Bir Öğrenci İçin Merak Edilenler:

Yurt dışında okumak isteyen gençlerin merak ettiği pek çok unsur vardır. Bu nedenle Kosova öğrenci rehberi, yaşam ve giyim, gıda, beslenme masrafları gibi konular da hem gençlerin, hem de ailelerinin ilgi odağındadır. Yurt dışında eğitim almak elbette masraflı bir durumdur ancak Kosova’nın ekonomik açıdan çok gelişmiş ve refah düzey yüksek bir ülke olmasından ötürü bu masraflar son derece azdır. Ekonomik konuda gençleri de, ailelerini de zorlamayan koşulların varlığı elbette bu ülkenin eğitim kurumlarına daha fazla ilgi duyulmasını da beraberinde getirmektedir. Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olması nedeniyle hem araç satın almak, kiralamak çok ucuzdur, hem de ev kiraları da gençler için son derece uygun rakamlar aralığındadır. Yeme, içme konularında da son derece düşük rakamlar söz konusudur ve özellikle bölgede Müslümanların, Türklerin çok yaygın şekilde yaşıyor olmalarından ötürü Türk mutfağındaki pek çok lezzeti de en ucuz fiyatlara bulmak, yemek son derece kolaydır.

Kosova öğrenci rehberi, yaşam ve giyim, gıda, beslenme masrafları konularında ailelerin herhangi bir zorluk çekmeden gençlerin eğitimlerine destek verebileceklerini söyleyebiliriz. Ülkenin bereketli topraklarında yetişen her türlü gıda ve besin ülkemizdekiler kadar sağlıklı ve çok daha ucuzdur. Yaşam giderleri son derece düşük olduğundan ısınma, barınma gibi konular da sorun teşkil etmemektedir. Gün içinde sakin bir hayatı olan Kosova’nın renkli gece hayatında dahi ücretler el yakan cinsten değildir.

Priştine’de Türk mahallesi de bulunmaktadır ve bu yüzden gençlerimiz asla kendilerini yabancı bir ortamda hissetmezler. Ev kiraları düşük olduğu gibi, yurtlar da son derece bakımlı, temiz ve ucuzdur. Şehir içinde de çok ucuza yemek yeme imkanı olduğu gibi, üniversite kampüsündeki cafe, restoran veya yemekhanelerde de özellikle öğrenciler için çok ucuza menüler çıkmaktadır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!