Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi ;2000’li yıllarda bağımsızlığını ilan eden Kosova Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Sırbistan’a bağlı kalmış ve daha sonra da bağımsızlığını ilan ederek Kosova Cumhuriyeti olarak varlığını sürdürmeye başlamıştır. Ülkede Müslümanlar çoğunluktadır ancak Hristiyanlar da bulunmaktadır ve bu iki halk yıllardır barış içinde, huzurlu bir şekilde beraber yaşamaktadır. Bölgede önemli bir Türk nüfus da bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Priştine’dir ve aynı zamanda Arnavut, Rum, Sırp, Boşnak, Gora, Aşkale ve Torbeş halklarının yaşadığı topraklardır. Bu denli farklı unsurların bir arada yaşaması ülkenin hoşgörüsünü yükseltmiş olmakla beraber, huzurlu, barış içine bir ortam sağlamıştır. 2.5 milyon civarında nüfusu olan ülkenin alt yapısı oldukça gelişmiştir ve çok zengin yeraltı madenlerine sahiptir. Müslüman halkın yoğun olması nedeniyle İslamiyet son derece yaygındır ve ibadet için pek çok cami varlığını sürdürmektedir. Bölgede yaşayan Türkler de ibadetlerini kolaylıkla yerine getirebilmektedir. Ülke halkıyla aramızda köklü bir tarihi geçmiş olması, din kardeşliğimiz ve kültürel açıdan benzerlik taşımamız elbette Türk gençlerinin bu ülkede öğrenim görmesini hem kolaylaştırmış, hem de büyük bir avantaja dönüştürmüştür.

Kosova Para Birimi ve Yaşam Giderleri

Para birimi Euro olan Kosova, Avrupa kıtasında yer almaktadır ve aynı zamanda Avrupa ülkeleri arasında bulunmaktadır. Türk parası ile kıyaslandığında 5 TL 1 Euro’dur. Ülkemizden bakıldığında bu rakam çok yüksek görülebilir ancak ülkenin ekonomik anlamda çok gelişmiş olması nedeniyle bu yüksek oran gençlerin bütçelerinde olumsuz bir duruma neden olmamaktadır. Yaşam şartları son derece ucuz ve ekonomik olduğu için alım gücü de bir hayli yüksektir. Kosova’daki yaşam giderleri, özellikle yeme, içme ve barınma konularındaki rakamlar ülkemize kıyasla bir hayli ucuzdur. Isınma ve ulaşım masrafları da özellikle bölgede eğitim alan Türk gençleri için çok ucuz olduğundan ailelerin bütçelerini de sarsmamaktadır. Türkiye koşullarının çok daha altındaki rakamlarda bu ülkede yaşamak, tüm geçim masraflarını karşılamak oldukça mümkündür.

Kosova para birimi Euro olsa da, Priştine Universum Üniversitesi’nin eğitim harç bedelleri bir hayli düşüktür ve bu nedenle lise diploması olan her gencimiz kolaylıkla sınavsız başvuru hakkını kullanarak istediği bölümde çok ekonomik rakamlara eğitim alabilmektedir. Okulun senelik eğitim masrafı gençlerin omuzlarında yük olmamaktadır.

Başkent Priştine’de bulunan ve ülkenin en gözde okulları arasında yer alan Priştine Universum Üniversitesi eğitim alanına ilk olarak kolej şeklinde başlangıç yapmış daha sonra bugünkü halini almıştır. Hukuk Fakültesi, İnşaat Fakültesi ve Mimarlık gibi bölümlerde İngilizce destekli eğitimlerin verildiği okulda her yıl belli kontenjanlarla Türk öğrenciler sınavsız şekilde kabul edilmektedir. Çok cüzi rakamlara, hiçbir taban puan olmadan veya lise diploma ortalaması istenmeden, sınavsız, yalnızca diploma ile başvuruda bulunmak mümkündür. Bu eşsiz fırsattan yararlanmak isteyen gençlerimiz Avrupa’nın en değerli okullarından birinde lisans eğitimi alabilmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkez ofislerimizdeki danışmanlarımızdan yardım alabilirler.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!