Kosova Türkiye ile Saat Farkı

Kosova Türkiye ile Saat Farkı

Müslüman nüfusun oldukça yoğun olduğu Kosova çok uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında yaşamıştır. Coğrafi özellikleri, iklimi, tarihi ve kültürel farklılıkları ile dünyanın her yerinden turist çeken ülke son yıllarda eğitim için de pek çok ülkeden gençleri ağırlamaktadır. Kosova’nın başkenti Priştine’dir ve ülke nüfusunun da % 30’u burada yaşamaktadır.

Gençlere sayısız eğitim olanağı ve avantajları sunan, bu nedenle de en çok tercih edilen üniversitelere sahip olan Kosova’da mevsimler Türkiye’dekiyle benzerlik taşımaktadır. Genellikle karasal iklim koşulları egemendir ve yazları sıcak, kurak, kışlar ise hem soğuk, hem de yağışlı geçmektedir. Ülkemizle pek çok açıdan benzerliği olan ülkeye Türk öğrenciler de yoğun ilgi göstermektedir. Eskiden ülkemizde kış saati uygulaması olduğu için saat farkı da değişmiştir ve Kosova ile ülkemiz arasında şu an 2 saat fark bulunmaktadır. Yaz döneminde bu fark 1 saattir. Büyük farklılıklar olmaması da eğitim almak isteyen gençler ve aileleri için büyük bir avantajdır.

Kosova Türkiye ile Saat Farkı (Priştine – İstanbul saat farkı)

Eğitim veya turistik amaçla olsun İstanbul’dan Priştine’ye gitmek isteyenler uçakla yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşla kolayca ulaşım sağlayabilirler. GMT’den saat farkına bakıldığında 1 saat ileri görünen Kosova, ülkemize göre 1 saat geride bulunmaktadır. Balkanlarda bulunan ülke her geçen yıl daha da yoğun bir nüfusa sahip olmakta ve gelişmesini sürdürerek hızla büyümeye devam etmektedir.

Nüfus yoğunluğunu genellikle genç kesim oluşturmaktadır ve ülkenin neredeyse %70’i 35 yaşın altındaki kişileri kapsamaktadır. Ülkenin en büyük kültürel mirasları arasında bulunan taş evlerin resimlerini çekmek izne tabidir ve çoğunlukla da sıkıntıya neden olabilir. Aynı durum askeri tesis veya kurumların fotoğraflarını çekmek için de geçerlidir. Resmi dili Arnavutça ve Sırpça olan Kosova’da aynı zamanda Romence, Makedonca, Boşnakça ve İngilizce de konuşulan diller arasında bulunmaktadır. Bu diller de ülkenin resmi dili olarak benimsenmekte ve yaygın olarak da kullanılmaktadır.

Kosova İklimi ve Hava Durumu

Okyanus etkilerinin bolca görüldüğü Kosova’da genel olarak karasal iklim yaygındır. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken, kış mevsimi bol kar yağışlı ve soğuktur. Kış mevsiminde ortalama sıcaklık oranı 9,5 derece civarında iken, yaz aylarında ise 19 derece ortalama ısı mevcuttur. Ocak ayı ülkenin en soğuk ayıdır ve sıcaklık genellikle sıfırın altında seyreder.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde eğitim alan gençler yıl boyunca çeşitli aktivitelere katılabilmektedirler ve istedikleri bölümde sınavsız eğitim hakkı elde etmektedirler. Ülkemizle çok az bir saat farkı bulunan ülkede eğitim alan gençler genellikle konserlere, festivallere katılırken, aynı zamanda araç kiralayarak çok uygun rakamlara ülkeyi baştan sona gezebilmektedir. Sizler de istediğiniz bölümde lisans eğitimi alabilmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkez ofisleri ile görüşerek ülke ve üniversite hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, başvurunuzu anında yapabilirsiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!