Priştina Üniversitesi

Priştina Şehri

Priştina Şehri Kosova’nın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda idari, ticari, ekonomik ve kültürel bir öneme sahiptir. Golyak Dağları’nın alt tarafında bulunur. Nüfusu 200 bine yakındır. Etnik bir çeşitliliğe sahiptir. ArnavutlarSırplarTürkler ve Boşnaklar bu etnik çeşitliliğin önde gelen isimleridir. Müslüman ve Balkan şehri görünümü, diğer şehirlerle kıyaslandığında, Avrupai bir Batı tarzı göstermesiyle fark yaratır. Eski ve Yeni Priştinaolmak üzere ikiye ayrılır.

Savaş sonrasında şehirde ciddi bir onarım, yeniden yapılanmaya gidilmiştir. Bu anlamda biraz bürokratik bir şehir havası da oluşmuştur. Şehir merkezlerinde sıkça restoran ve kahvelerle karşılaşmak olağandır. Yoğun bir kahve ve espresso tüketimi vardır. Kosova’nın tarihi geçmişi, Priştina’da da kendini gösterir.

Priştina Şehri Kosova’nın Başkenti

Şehrin tarihi yapıları oldukça önemlidir. Bunların arasında Osmanlı hâkimiyetinde kaldığı yıllar boyunca, Osmanlı mimarisine ait eserleri sayabiliriz. 1460 yılında yapılan Fatih Sultan Mehmed Cami bu örneklerin başında gelir. Lap CamiYaşar Paşa Cami ve Büyük HamamOsmanlı mimarisinin diğer önemli örnekleridir.

Priştina’daki Hıristiyan mimarinin en güzel örneği ise, Gracanica Manastırı’dır. Şehrin  ünlü caddesi Nene Tereza ise Arnavut sevgisinin simgesine dönüşmüştür. Büyük alışveriş merkezleri vardır. Gece hayatı oldukça hareketlidir. Priştina Üniversitesi ve gençlerin yoğun nüfusu eğlence hayatını yönlendiren faktörlerdendir. Priştina Müzesi gezilmeden ve meşhur sucuğundan yenmeden dönülmemesi gereken bir şehirdir. Türk mutfağıyla benzerlikler gösterir. Hamur işleri, et yemekleri dışında İtalyan yemekleri de öne çıkan lezzetlerdendir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!