İşletme ve Teknoloji Üniversitesi

Prizen Şehri

Prizen Şehri ; 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın Priştina’yla birlikte en büyük şehirleri asında yerini alır. Kosova’nın güney batısında yer alan Prizren Şar Dağları’nın eteklerinde konumlanmıştır. Prizren ismi Piri ve zeranda sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuş ve büyük kale anlamına gelmektedir.

Prizren şehrinden etnik yapı olarak Arnavutlar, Boşnaklar, Türkler ve Romlar yaşamaktadır. Son yapılan nüfus sayımına göre bu şehirde 235 bin kişi yaşamaktadır. Etnik yapının bu kadar zengin olması şehirde kültürel zenginliği oluşturmaktadır. Ayrıca yurt dışında yaşayan Prizenlilerin yazın bu şehre gelmesiyle birlikte nüfusu artar ve gelenler şehir ekonomisine büyük katkı sağlar.

Prizen Şehri ve Dini Yaşamı

Kosova bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte büyük bir gelişim ve dönüşüme uğramıştır. Özellikle şehirleri birbirlerine bağlamak için yol çalışmaları yapılmaktadır. Şehrin kuzey doğusunda Priştina yolu, kuzeybatısında Yakova yolu, batısında Arnavutuk sınır kapısına çıkan Dutluk yolu bulunur. Şehir merkezinde trafik levhaları, tabelalar ve bilgi panoları, İngilizce, Arnavutça ve Sırpça yazılmaktadır.

Prizren şehrinin tarihi geçmişi Romalılara kadar dayanır. Üç dinin bir arada yaşandığı bu şehirde bu dinlere ait tarihi eserler bulunmaktadır. Prizren’e gittiğinizde Taş Köprü, şadırvan, Prizren kalesi, Prizren kalealtı, Cuma cami, Sinan Paşa cami, Bayraklı cami, Maraş cami, Emin Paşa Cami, Suzi çelebi cami, Prizren Rüştiyesi, Prizren saat kulesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Aziz Arhancel Manastırı, Aziz Spas Kilisesi gezilecek yerler arasına alın.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!